BEZPŁATNA WYSYŁKA - Przy zamówieniach powyżej 350zł

Jak pielęgnować wełnę

Produkty z wełny można prać w delikatnym szamponie (np. dla dzieci), ale bez dodatków, które mogłyby spowodować sfilcowanie wełny. Pamiętaj środek piorący (np. szampon) należy rozpuścić w wodzie, a następnie zamoczyć wełnę, zbyt duża jego ilość może spowodować jej sfilcowanie. Unikaj proszku do tkanin kolorowych, uniwersalnych detergentów i zawierających wybielacze. Płyn do zmiękczania powoduje, że szal/sweter z wełny robi się jest obwisły. Po wypraniu wełny detergent trzeba dokładnie wypłukać, jego resztki niszczą wełniane włókna.
Zaleca się prac i płukać w wodzie o stałej temperaturze do 30°C. Zbyt ciepła woda lub duża różnica temperatur (np. pranie w ciepłej wodzie a płukanie w zimnej) prowadzi do szoku termicznego, a co z tym związane kurczenia się wełnianych włókien i całej wełnianej odzieży.
Wełnę pierze się przez delikatne uciskanie, trzeba uważać, aby jej nie rozciągnąć. Wełny nie powinno się trzeć ani wyżymać.
Mokra wełniana tkanina łatwo rozciąga się, a wełniane włókno niszczy się, dlatego należy ostrożnie wyjmować wełnę z miski/wanny. Po przepraniu lekko wycisnąć, , aby pozbyć się nadmiaru wody, przenosić złożoną w obu rękach lub misce. Rozłóż na grubym ręczniku, przykryj drugim. Luźno zwiń w rulon. Delikatnie wyciśnij. Ręczniki wchłoną nadmiar wody z mokrej wełny. Nie wykręcaj!

Produkty z wełny suszy się zawsze w pozycji leżącej na suchym, grubym ręczniku. Należy nadać im ich naturalny kształt, lecz nie rozciągać. Wilgotną czapkę warto nałożyć na odpowiedni kształt, aby się nie zdeformowała.
Długo schnąca wełna deformuje się i nabiera brzydkiego zapachu, którego trudno się pozbyć.

Produktów z tkanin wełnianych nie powinno się suszyć w suszarce, na grzejniku, w słońcu czy też wieszaku bądź sznurku.

Jeśli to konieczne, zmięte czy rolujące się miejsca można delikatnie prasować z parą przez ściereczkę.

Alpaka co to za zwierzę ?

Alpaka (Vicugna pacos) – południowoamerykański, trawożerny ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych. Zwierzę udomowione, hodowane dla wełny i mięsa, przypomina nieco lamę, ale jest od niej mniejsza i z budowy ciała bardziej podobna do owcy. Wyróżniamy odmiany Huacaya i Suri.
Alpaka Huacaya. Jest najczęściej spotykanym gatunkiem alpaki. Zwierzęta te charakteryzują się mocna budową ciała oraz długim włóknem dorastającym do 7 cm długości. To grube wełniane okrycie chroni zwierzę przed lodowatą temperaturą Andyjskich wyżyn. Alpaka Huacaya zamieszkuje płaskowyże ponad 4000 m.n.p.m. Wełna tej odmiany alpaki występuje naturalnie w szerokiej gamie kolorystycznej 8 podstawowych kolorów oraz 22 różnych wariantach odcieni od bardzo jasnych poprzez kremowy , kasztanowy, brązowy do czarnego.
Alpaca Suri jest mniej powszechna niż gatunek Huacaya. Wyglądem znacznie drobniejsza od poprzedniej rasy Huacaya, natomiast włókno jej jest znacznie dłuższe, bardziej skręcone i dorastające do długości 16 cm. Włókno ponadto wyróżnia się dodatkową cechą, posiada naturalny połysk. Większość okazów tej rasy jest koloru białego, choć znaleźć można również alpaki w innych kolorach. W dawnych czasach włókno alpaki Suri używane wyłącznie było do wytwarzania wyrobów na królewskim dworze.

Dlaczego do wyrobów z wełny dodaje się jedwabiu ?

Tkaniny o takim składzie są delikatne i dobrze izolują, jedwab umacnia splot oraz dodatkowo nadaje atrakcyjnego połysku. To produkt o bardzo dobrej jakości, lecz nieco tańszy od czystej wełny.